19.4.12

Ilgaz Anadolu’nun Sen Yüce Bir Dağısın...

Evimin neşesi , içimi hep bahar havasıyla dolduran minik bebeğim Ilgaz bugün 2 yaşında. Onu ilk gördüğüm  ve ilk dokunduğum anı unutmam mümkün değil. Yumuşacık bir teni, küçüçük elleri ,süt kokusuyla 19 Nisan 2010 tarihinde hayatımızı değiştirdi. Saatler 14:51’i, göstermiştiki Ilgaz gür sesiyle bize merhaba dedi ve sonrasındaki 4 ayda gür sesiyle kolik ağlamalarına devam etti.  Kolik anneleri bilir çok zor bir dönemdir, sizin sancılarınız, hormonlarınız bir yana devamlı nedensiz ciyak ciyak ağlayan bir bebeğin bakımını yapmak ciddi anlamda sarsıcıdır. Tabi birde süt işi vardır ki sabır gerektirir. Ama sonrasında gülücükler, agular başlar, anneye babaya tepkiler gelişir hergün yeni birşey yaptığını fark edersiniz. Emeklerinizin boşa gitmediğini, öğrendiğini ve farkındalığının arttığını görmek çok güzel. Sonrasında katı gıdaya geçer zevkli bir süreçtir bazı bebekler annelerini bu dönemde üzer ama ılgaz  çok sorun çıkarmadı.Devamı yürümeyle gelir etrafa merakı artar, tehlikeler ev kazaları başlar. Ilgazımızın şuanda kafasında ciddi bir yarık ve dikiş, kaşında patlak, dudağında yarık mevcut. Biz sanırım ailecek yoğun geçtik bu süreçten. Yürüme sonrası en büyük gelişim konuşmadır, Ilgazımız 18 aydan sonra atağa geçenlerden bu aralar zor susturuyoruz. Böyle böyle 2 yaşına gelir.Bizimle gelmediği yer yok Ilgaz’ın 3 aylıkken Amerikada tutun , dağlara, arkadaşlarımızla yemeklere her yere götürüyoruz oğluşu. Oda alıştı bu sosyal hayata tutamıyoruz.

Büyürken her adımı çok büyük birşeymiş gibi izlersiniz, çizgi film seyrederken bebeğiniz güler karı koca birbirinize gösterir sizde gülersiniz, yemeğini yemez evde hüzünlü bir hava oluşur, hastalanır ateşlenir dünyanız başınıza yıkılır, mızmızdır acaba neresi acıyor birşeyi mi var diye yarı doktor olursunuz. Çocuk gelişim kitapları konusunda uzmanlığınız artar yetmezmiş gibi kocayı, anneanneyi, babaanneyi de yetiştirirsiniz.

2 senenin hergünü gece yatırırken doğduğuna, sağlığına şükrettim, evde yatağının başında olmayıp hastahanede olan annelere şifa vermesi için ve tüm bebeklerin hep annelerinin yanında olması için  dua ettim. Ilgaz doğduğundan beri gözyaşlarım hep hazırda bekliyor, çocularla ilgili kötü birşey izleyemez oldum. Hayata daha duyarlı , daha ürkek oldum ve hergün eve koşarak gider durumdayım.

Dünyanın en şevkatli babasına, bakımını benden daha iyi yapan ve tüm sevgisini veren anneme, bir dediğini iki etmeyen ve bizi hep rahatlatan Esmaanneme, türlü oyunlar bulan dedelerimize, torunlarının çocuklarına deli olan anneannem ve dedeme, teyzemize, halalarımıza, bir araya geldiklerinde aynı oyuncak için kapışan ayrıldıklarında kıyamet kopan  Akayımıza, bizimle bu süreçte birlikte olan tüm arkadaşlarımıza mutluluğumuzu paylaştıkları için sevgiler. 

İyiki doğdun Ilgaz , nice yaşlara bebeğim. 

Bebekliğinden birkaç kare ..Kapanışı snowboard kombinimizle yapmak istedim.


Tulum : Burton
Bere:H&M
Eldiven:Rossignol
Bot:K2

4 yorum:

 1. Ilgazcıkta eminim büyüdüğünde pınarcan gibi bir anneye sahip oldugu için çooook şanslı oldugunu hissedicek..Mutlu yaşların olsun güzel bebek :)

  YanıtlaSil
 2. saol esracım darısı başına

  YanıtlaSil
 3. ne guzel yazmissin pinarcim yaaa ne cabuk buyuduler dimi suna bak koca adam oldu walla :) nice mutlu yaslara iyi ki dogmussun ilgaazzz tatli yanaklardan opuyorum...

  YanıtlaSil
 4. ilk isim olarak lela dediğini yazmayı unutmuşsun pınoş :) maşallah Allah analı babalı sağlıkla büyütsün inşallah

  YanıtlaSil